Categories
BLOG

how much is 30 dollars worth of weed

what is 30 dollars worth of marijuana called?

13 Answers

trafficking with the intent to sell.

“trafficking with the intent to sell. “

he didn’t say he had a QP and a scale you ******* douche. which would cost like 400 bucks

as far as what to call it like dime eight quarter, most people think a dime is a 10 dollar bag, eight is a 20 dollar bag ect. that is not the case, those terms refer to the weight of the sack ur buying, you may pay 20 bucks for an eightth of swag or 60 bucks an eightth for some bomb dro. so when you buy weed and say you want a dime eightth, dont always assume its $10, $20 because that may not be the case. When someone says somthing like “20 bag” “10 bag” “30 bag” that is refering to the price of the weed not the weight. so in some cases a 20 bag could be 3.5 grams, which is an eightth , if it is swag, or a 20 bag could be 1.7 grams, a dime.

just remember there are 28 grams per ounce, weed is sold in grams, but the unit of buying weed is fraction of an ouce (ie: an eightth is (1/8)an ouce * 28 grams in an ounce = 3.5 grams in an eight. thats why when buying weed its good practice to say you want a “20 bag”, you should especially do this when buying from someone whose prices you do not know.

but if u really wanted to you could make up your own name or just call it a 30 bag/sack,

what is 30 dollars worth of marijuana called?

How Much Does Marijuana Cost?

Legalized cannabis is spreading its way across the nation, and whether you’re new to smoking, you’re returning to it after several years of abstinence, or you’re used to black market purchases and you’re interested in checking out a legal dispensary, you might be wondering – how much does weed cost?

The answer to this question can vary greatly depending on where you happen to live. But for all practical purposes, we can give you a general idea.

How Much Does Weed Cost?

Let’s break down into separate quantities, and list out how much you can expect to pay for each:

A single pre-rolled joint or blunt

The cost of a pre-roll depends on the quantity and quality of the bud going in it, but for a joint, you can usually expect to pay between $3 and $7, or maybe $10 to $15 for really high-end stuff. Blunt are significantly larger, so they tend to start out at around $25 and can run up to $50 or even more.

Gram

Generally, the smallest amount you can buy loose, a gram will cost anywhere from $8 to $20.

2 Grams, aka a “Twenty”

Experienced stoners will call 2 grams a “twenty” out of habit due to old black market prices, but that number no longer has much meaning. 2 grams will run you between $16 and $40.

3.5 Grams, aka an “Eighth”

While it was named during the black market days, and eighth is still an eighth because it’s just that – 1/8th of an ounce. Traditionally, these were also called “forties” as they usually cost $40, but these days they can cost as low as $35 and as much as $60.

7 Grams, aka a “Quarter”

A quarter of an ounce brings us into bulk price territory, and can range anywhere from $60 to $150, depending on quality.

14 Grams, aka a “Half”

At a half ounce, the bulk prices can really start getting cheap. They can range anywhere from $90 to $200, but they usually clock in at around $130.

28 Grams, an Ounce

Ounces are essentially the base measurement for weed. Everything is broken down from that amount. They tend to be around $230 to $240, though they can dip as low as $200 and shoot upwards of $300.

This guide will get you started for all practical purposes. But again, these prices will vary greatly from state to state, city to city, and even store to store.

Marijuana prices can vary from state to state (and even city to city). From grams to ounces, check out this list to get a general idea of how much weed cost and what terms to use doing purchase. ]]>